Main Okoliczności

Olimpijczycy nagrodzeni za Wiedzę o Zdrowiu Psychicznym

W bielskim starostwie rozstrzygnięto finał etapu powiatowego 11. Olimpiady z Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Zwyciężczynie będą reprezentowały powiat bielski na szczeblu regionalnym.

– Bariera przed pójściem do psychiatry, czy psychologa nadal istnieje, a powinna to być normalna sprawa. Tak jak wizyta u kardiologa, gdy mamy problem z sercem – mówi Agnieszka Foltyn, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
w województwie śląskim.

W etapie szkolnym olimpiady wzięło udział w sumie 50 uczniów, z których najlepsza 9 zmierzyła się na szczeblu powiatowym. Danuta Wojnar, pedagog szkolny z czechowickiego LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach Dziedzicach mówi, że nigdy nie miała problemu ze znalezieniem chętnych do udziału w tym konkursie. – Co roku jest tak, że uczniowie zainteresowani tematem sami się zgłaszają. Nie muszę namawiać młodzieży – mówi.

Dwa pierwsze miejsca w etapie powiatowym zajęły uczennice właśnie tej szkoły: Viktoria Rzezińska i Julia Węglarz. Viktoria, która startowała już drugi rok z rzędu mówi, że psychologia to jej pasja, w przyszłości chciałaby pracować jako psychoterapeutka. Co ciekawe, do wyłonienia trzeciego miejsca trzeba było trzech dogrywek. Ostatecznie powiat bielski będzie reprezentowała także Klaudia Zalewska z LO im. K. K. Baczyńskiego w Kozach.

Agnieszka Foltyn, która jest także koordynatorką opieki środowiskowej Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka i wykładowczynią bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej mówi, że w olimpiadzie chodzi o zmianę myślenia młodzieży o chorobie psychicznej
i samych chorujących. Jej zdaniem, w naszym społeczeństwie chorzy są nadal stygmatyzowani. Foltyn ma też nadzieję, że uczestnictwo w konkursie spowoduje, że młodzi ludzie zainteresują się zawodem psychiatry, psychologa, czy pielęgniarki psychiatrycznej. – Takich specjalistów bardzo brakuje, a jest na nich ogromne zapotrzebowanie. Jest coraz więcej zachorowań problemów ze zdrowiem psychicznym – mówi Agnieszka Foltyn.

W olimpiadzie biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz Bielska-Białej. Etap regionalny zaplanowano na 22 listopada. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął  Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski i Ireneusz Jelonek, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.