Ekologia Main

9. Festiwal Ekodzieło

Klub Gaja zaprasza 22 – 23 maja na 9. Festiwal Ekodzieło. W Bielsku-Białej
w Tajemniczym Ogrodzie odbędą się warsztaty ekologiczne i artystyczne m.in. o koszeniu kosą tradycyjną, pszczołach i dzikich zwierzętach. Wspólnie z młodzieżą stworzymy instalację „Drzewo Słowo Wiatr”. Bielszczanki i bielszczan zapraszamy do ogrodu Galerii Bielskiej BWA Willi  Sixta na wysłuchanie ciekawostek o rosnących tam drzewach. Festiwal zakończy się pokazem filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Film o podróży do wioski położonej w Himalajach po raz pierwszy w historii Bhutanu został nominowany do Oscara.

W ramach Festiwalu Ekodzieło w dniach 22 i 23 maja od godz. 10.00 Klub Gaja zaprosił uczniów z bielskich szkół do czynnej edukacji w Tajemniczym Ogrodzie, który powstał na nieużytku cmentarza żydowskiego. Podczas warsztatów z Benem Lazarem – wędrownym nauczycielem permakultury i opiekunem Ogrodu Gai na Podlesiu, młodzież dowie się jak wybrać kosę, przygotować ją do koszenia i pracować z nią w terenie. Razem z edukatorami Klubu Gaja uczestnicy poznawać będą zwyczaje pszczół i zobaczą pasiekę edukacyjną, którą Klub Gaja założył wspólnie z firmą ALDI. Wykonamy budki lęgowe m.in. dla ptaków i  wiewiórek. Mówić będziemy o gatunkach inwazyjnych – niebezpiecznych gościach i usuwać rdestowca ostrokończystego z terenu Tajemniczego Ogrodu. Praca nad instalacją artystyczną  „Drzewo – Słowo – Wiatr” połączy ciszę z kręgiem opowieści i przyrodą miejsca.

„Tajemniczy Ogród stał się miejscem edukacji poprzez działanie ale także refleksję i zadumę. Takie niezwykłe wyspy skupienia dające nam możliwość wniknięcia w ważne dla nas sprawy są nam niezbędne w czasach pośpiechu i niepewności. Edukacja dla przyszłości nie może opierać się tylko na suchych informacjach ale powinna budować w nas emocjonalne związki z historią, kulturą czy przyrodą miejsc, w których żyjemy. Festiwal Ekodzieło umożliwia
w szczególności młodym ludziom kontakt z żywą i konkretną edukacją w przestrzeni natury. To właśnie jest ekologia poprzez działanie ” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W poniedziałek,  22 maja o godz. 17.00 zapraszamy wszystkich chętnych do ogrodu Galerii Bielskiej BWA Willi  Sixta na wysłuchanie powieści o drzewach tam rosnących, które przygotował Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Festiwal zakończy się pokazem filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” we wtorek  23 maja o godz. 19.00 w Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk”. Filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach została nominowana do Oscara film i zdobyła kilkanaście nagród publiczności na festiwalach filmowych. Film jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury, a także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze.  Po pokazie zapraszamy na rozmowę z Jackiem Bożkiem o szkołach, które odwiedzał w Himalajach.

9. Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego  i realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA i Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk”. 9. Festiwal Ekodzieło dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice oraz projektu „Tajemniczy Ogród w Bielsku-Białej” wspieranego przez TJX UK.

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO  2023

BIELSKO-BIAŁA
TAJEMNICZY OGRÓD 
22 maja (poniedziałek), godz. 10.00 

„Kosimy” – warsztaty koszenia kosą tradycyjną
 prowadzi Ben Lazar – opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu  (warsztaty dla szkół)

„Zapylamy” –  warsztaty o pszczołach 
prowadzą edukatorzy Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

„Drzewo – Słowo – Wiatr” – warsztat  ekologiczno-artystyczny
prowadzą edukatorzy Klubu Gaja
(warsztat dla szkół)

„Niebezpieczni goście” – warsztaty o gatunkach inwazyjnych 
prowadzą edukatorki Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

„Ogrody dla przyrody” – warsztaty budowy budek lęgowych
prowadzą  edukatorzy Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

GALERIA BIELSKA BWA
OGRÓD WILLI SIXTA
22 maja (poniedziałek), godz. 17.00 

„Ciekawostki o drzewach w ogrodzie Willi Sixta” 
 prowadzi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja
(wstęp wolny)

BIELSKO-BIAŁA
TAJEMNICZY OGRÓD 

23 maja (wtorek), godz. 10.00 

„Niebezpieczni goście” – warsztaty o gatunkach inwazyjnych  
prowadzą edukatorki Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

„Zapylamy” –  warsztat o pszczołach
prowadzą edukatorzy Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

„Ogrody dla przyrody” – warsztaty budowy budek lęgowych   
prowadzą edukatorzy Klubu Gaja
(warsztaty dla szkół)

BYSTRA

GMINNY OSRODEK KULTURY „PROMYK”
KINO „PROMYK”
23 maja (wtorek), godz. 19.00 

„Lunana. Szkoła na końcu świata” – pokaz film (Bhutan/Chiny 2019)
reżyseria
Pawo Choyning Dorji
(wstęp wolny)po pokazie rozmowa z Jackiem Bożkiem o szkołach w Himalajach

Dodatkowe informacje: Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554