Main Okoliczności

Film o ulicy Górskiej najlepszy

W dniu inauguracji 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2016 w Galerii Bielskiej BWA rozstrzygnięto 3. edycję konkursu “Filmujemy Bielsko-Białą!”. W tym roku w konkursie na 2-minutowy film dotyczący jednej z wybranych ulic, wzięło udział 10 filmów. Najlepszy okazał się obraz Pawła Małagowskiego „Zapomniane noworoczne zwyczaje w Straconce”.

Film jest krótką opowieścią o zwyczaju skrapiania wodą wnętrza domu z okazji Nowego Roku. Wodę przynoszono z potoku w naczyniu, do którego wcześniej wrzucano monetę. Na filmie pokazano zrujnowaną chatę w otoczeniu zadbanych gospodarstw. Autor filmu zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji konkursu “Filmujemy Bielsko-Białą!”.

Zwycięski film ma pomysł i dramaturgię. Zmusza do refleksji – ocenił podczas rozdania nagród Marcin Szendoł, członek jury konkursu.

Film można obejrzeć na stronie konkursu: www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/

Autorami prac nadesłanych na 3. edycję konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!” są w większości uczniowie bielskich szkół. Dla jednych film był formą spaceru lub przejażdżki, odkrywającą piękno i bogactwo architektury miasta, dla innych pretekstem do pokazania aktywności sportowej. Młodzi autorzy śmiało sięgali także po nowe środki techniki, na przykład wykorzystując ujęcia z kamery umieszczonej na dronie. Innym ciekawym pomysłem było połączenie obrazu dokumentalnego z animacją, a także zderzenie nietypowych dźwięków, nawiązujących do przeszłości miasta, z jego teraźniejszym obrazem w filmie „Wehikuł czasu” Kingi Janicy.

Trzecie miejsce w konkursie przypadło Jakubowi Wydrychowi i Tomaszowi Talikowi, którzy pokazali ulicę Zapora. Drugiego miejsca, z przyczyn formalnych, nie przyznano.

Laureat pierwszego miejsca, oprócz książek otrzymał dwa zaproszenia na koncert Gaby Kulki w Galerii Bielskiej BWA ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Sonata oraz nagrodę pieniężną (100 zł). Wszyscy uczestnicy konkursu mogli obejrzeć swoje filmy na dużym ekranie podczas publicznego pokazu w pierwszym dniu Euroshorts 2016, który w Bielsku-Białej odbywa się w dniach 21–23 marca.

Wyboru ulic do tegorocznego konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!” dokonał Jacek Zachara z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, które ufundowało kilkanaście nagród książkowych dla uczestników. Filmy oceniali: Małgorzata Łuczyna – artystka zajmująca się fotografią i sztuką nowych mediów oraz Marcin Szendoł – dziennikarz, założyciel i współwłaściciel telewizji Regionalna TV. Konkurs po raz trzeci zorganizowały Galeria Bielska BWA i Fundacja Młodego Kina w Warszawie.