Main Okoliczności Polecamy

Otwarcie wystawy Agaty Agatowskiej “Dzień na Marsie”

Wystawa Dzień na Marsie / One Day on Mars to opowieść Agaty Agatowskiej o kondycji współczesnego człowieka w dobie gwałtownego rozwoju cywilizacji i podboju kosmosu. Artystka tworzy portrety coraz bardziej oderwanego od rzeczywistości homo sapiens sapiens. Na wystawie można zobaczyć klasyczne formy rzeźby: tors i postać stojącą, których charakter podkreślają poza i kostium. To efekt doświadczeń autorki z teatrem i pantomimą. Aktorskie działania Agatowskiej z czarnym teatrem lalek Velvets Theater w Wiesbaden sprawiły, że mimo pozornej surowości jej figuratywne rzeźby posiadają cechy baśniowości. Stosując metodę  kolażu artystka zestawia ze sobą portrety ludzi i przedmioty będące atrybutami naszej codzienności. W ­Przeprowadzce na Marsa łączy postać człowieka-rakiety z jego ulubionymi zwierzętami domowymi, zabawnie komentując ludzkie nawyki i przyzwyczajenia. Rzeźby z cyklu Catwalk to a ­Dream – wizerunki kobiet na futurystycznych postumentach, przypominające armię z kosmosu – powstały z inspiracji pokazami mody Alexandra McQueena, Karla Lagerfelda i Nicolasa Ghesquière’a. Podobieństwo tych prac do bohaterów filmów science fiction podkreśla materiał, z którego zostały odlane – mastik (rodzaj żywicy używany przez Agatowską do zastosowań rzeźbiarskich). Wystawie towarzyszy obraz wideo, będący zapisem instalacji 3D Ice Cream for a Girl z 2013 roku, zrealizowanej we współpracy z ilustratorem i  dizajnerem Silvanem Catterfeldem.

Krzysztof Morcinek

Agata AGATOWSKA urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. W latach 1996–2001 studiowała rzeźbę w pracowni prof. Alojzego Gryta na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2004–2012 kontynuowała edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie w Niemczech. Studiowała scenografię w klasie prof. Karla Kneidla oraz rzeźbę w klasie prof. Thomasa Grünfelda. W 2012 roku otrzymała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz obroniła doktorat na wrocławskiej ASP. Rzeźby Agaty Agatowskiej były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2008 roku artystka została uhonorowana nagrodą Darmstädter Sezession w Darmstadt w Niemczech; została także laureatką Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5 w BGSW w Słupsku. W 2013 roku otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury.

Wernisaż w środę, 8 marca 2017 roku o godz. 18.00

Oprowadzanie kuratorskie – środa, 8 marca, godz. 17.00

Kurator wystawy – Krzysztof Morcinek

Wystawa trwa do 2 kwietnia 2017 roku.

Noc na Marsie
czwartek, 9 marca, godz. 17.00
Uwaga! Na alternatywne do wernisażu zwiedzanie w ciemności zapraszamy osoby, które jeszcze nie widziały wystawy. Obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie galerii.
wtorek, 14 marca, 14.00 – oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących (wstęp wolny)