Main Polecamy

4. Festiwal Ekodzieło – dla zwierząt!

W dniach 18–25 maja 2018 roku Klub Gaja zaprasza na 4. Festiwal Ekodzieło. Festiwal łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Od 30 lat pomagamy zwierzętom. Nie tylko tym charyzmatycznym jak wilki czy konie, także dla karpi, kur i żab. Dlatego tegoroczny festiwal dedykowany jest w szczególności zwierzętom. Warsztaty, instalacje, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne poświęcone zwierzętom odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej i Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Festiwal będzie spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. Finałem wydarzenia będzie performans Jacka Bożka „Ścieżki opowieści” z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim oraz muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim.

W naszym społeczeństwie wzrasta świadomość dotycząca praw i dobrostanu zwierząt. Przekłada się to na jakże ważne dla ich losu decyzje polityczne i gospodarcze. Sprawiło to, że dyskusja na temat zwierząt stała się jedną z ważniejszych w naszym kraju. Dzień Praw Zwierząt – 22 maja – został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm RP w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt.

W tym szczególnym Dniu zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA i współtworzenia instalacji „Zwierzę” wespół z artystą Waldemarem Rudykiem – rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych. Razem z dziećmi zbudujemy także schronienia dla zwierząt – jeży i wiewiórek. Natomiast wieczorem zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego w GOK „Promyk” w Bystrej na pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą” Klubu Gaja, który otrzymał wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku, w 2002 roku, oraz „Sztuka dla Ziemi” w reżyserii Roberta Balińskiego.

 

Podczas festiwalu najwięcej uwagi poświęcone zostanie dzikim zwierzętom w miastach. Tworzone będa domki dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i owadów zapylających. Festiwal rozpoczną warsztaty rodzinne w GOK „Promyk” w Bystrej pt. „Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków”. Z drewnianych modułów będzie można samodzielnie zbudować dom dla sikorek, wróbli, mazurków i kowalików. Kolejne warsztaty budowy schronień dla zwierząt i projektowania szablonów zwierząt odbędą się także w Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.

Prawa i dobrostan zwierząt będą tematem spotkania z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofem i etykiem Marcinem Urbaniakiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego. Spotkanie odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium. Zakończy się wernisażem wystawy pt. „Zwierzę nie jest rzeczą” – ukazującej fotografie dokumentujące najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt.

Tradycyjnie, w programie festiwalu w GOK „Promyk” znalazły się warsztaty ekologiczno-artystyczne dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będzie animacja i opowieść o niezwykłych drzewach – tych rosnących w najbliższej okolicy. W przedszkolach w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej, najmłodsi uczestnicy festiwalu stworzą „Żywą rzekę” – instalację inspirowaną pracami krakowskiej artystki Cecylii Malik.

„Od 30 lat wraz z Klubem Gaja staram się uczynić coś, co dopomoże w trwaniu naszego ludzkiego gatunku i wspólnego z przyrodą domu. Upominanie się o zwierzęta, drzewa, czyste powietrze i wodę jest w zasadzie pracą dla mnie i dla Ciebie. Dla nas. Próbą znalezienia sensu w przemijaniu i nietrwałości. Próbą ratowania w sobie wiary, nadziei i wiedzy. Na tej drodze ktoś zawsze nas wspierał, ktoś radził, ktoś inspirował. Tym ludziom, zjawiskom, książkom i ideom można podziękować w myślach, czynach czy ścieżkach opowieści” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, zapraszając na finał festiwalu.

 

Festiwal zakończy się performansem Jacka Bożka „Ścieżki opowieści”, realizowanym we współpracy z Beatą Tarnawą – malarką, współautorką spektakli i happeningów Klubu Gaja; Teatrem Sztuk w Oleśnicy: Eweliną Ciszewską – aktorką, mimem, lalkarką i choreografką, oraz Robertem Balińskim – operatorem filmowym, reżyserem, dokumentalistą, performerem, twórcą teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Muzykę tworzyć będą artyści: Apostolis Anthimos – kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta rockowy i jazzowy; Sylwia Nadgrodkiewicz – wokalistka i performerka; Włodzimierz Kinior Kiniorski – muzyk i kompozytor. Performans Jacka Bożka to opowieść oparta na 30-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja i greckim micie Matki Ziemi, w której przeplatać się będą słowa poetów, uczonych i filozofów oraz obrazy z akcji i kampanii, spektakli i happeningów stowarzyszenia.

 

  1. Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wspierają: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.

***

Festiwal Ekodzieło to połączenie działań artystycznych z edukacją ekologiczną. We współtworzeniu akcji artystycznych, w warsztatach, pokazach filmów dokumentalnych uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Gośćmi festiwalu byli m.in. aktorzy – Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa oraz artyści – Cecylia Malik,  Izabela Ewa Ołdak, Waldemar Rudyk i Jarosław Koziara. Poprzednie edycje Festiwalu Klub Gaja realizował przy współpracy m.in. Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury Stare Bielsko, Zamku Cieszyn, Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, Miejskiego Centrum Kultury i Klubu Papiernik w Żywcu.

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

BIELSKO-BIAŁA

GALERIA BIELSKA BWA

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 9.0011.00

„Dom dla jeża” warsztaty dla dzieci, budowa schronienia dla jeża oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 11.0013.00

„Dom dla wiewiórki”warsztaty dla dzieci, budowa budek dla wiewiórek oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 10.00

„Zwierzę” – instalacja tworzona z artystą Waldemarem Rudykiem

23 maja, godz. 18.00

„O prawach i dobrostanie zwierząt” – spotkanie i debata. Gośćmi będą: Karolina Kuszlewicz, adwokat, oraz Marcin Urbaniak, filozof i etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Debatę prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Wernisaż wystawy Klubu Gaja „Zwierzę nie jest rzeczą”

 

BIELSKO-BIAŁA

DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

 

23 maja, godz. 9.0011.00

„Dzikie zapylacze” – warsztaty dla dzieci, budowa hoteli dla zapylaczy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

23 maja, godz. 11.0013.00

„Dom dla nietoperza” – warsztaty dla dzieci, budowa schronienia dla nietoperzy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

 

BYSTRA

GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

 

18 maja, godz. 17.00

„Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków” – warsztaty rodzinne.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (zapisy do 16 maja w GOK „Promyk”)

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 19.00

DKF – pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą”, reż. Robert Baliński (wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych, Przysiek, 2002) i „Sztuka dla Ziemi”, reż. Robert Baliński.

Spotkanie z Klubem Gaja

24 maja, godz. 9.30

Pokaz animacji oraz warsztaty twórcze dla dzieci

Opowieści o drzewach oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

25 maja, godz. 19.00

„Ścieżki opowieści” – performans Jacka Bożka, współpraca: Beata Tarnawa (scenografia), Teatr Sztuk w Oleśnicy – Ewelina Ciszewska (choreografia) i Robert Baliński (wideo),

muzyka live – Apostolis Anthimos (gitara) , Sylwia Nadgrodkiewicz (kamertony, misy) i Włodzimierz Kinior Kiniorski (saksofon, dżamba, flety)

 

WILKOWICE, BYSTRA, MESZNA

PRZEDSZKOLA

21 maja, godz. 9.00

„Żywa rzeka” – warsztaty twórcze dla dzieci

Warsztaty prowadzi edukatorka Klubu Gaja