Ekologia Main

Zagłosuj na polski cud natury!

Już od 1 lutego można zagłosować na polskie drzewo w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020. W tym roku naszym kandydatem do tego zaszczytnego tytułu jest niezwykły cud natury – Czarny Bez z Rzeszowa, który przyjął rzadko spotykaną formę drzewiastą. Ten 200-letni okaz rośnie na skwerze pomiędzy blokami w samym centrum miasta i jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klub Gaja, zapewniając sobie tym samy udział w europejskim konkursie. Głosowanie potrwa przez cały luty na www.treeoftheyear.org Zapraszamy do udziału!

„Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej”–  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

„Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne
i zarazem bardzo skromne. Człowiek mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory. W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na Bez Czarny z Rzeszowa” – dodaje Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu.

W tegorocznej edycji Europejskiego Drzewa Roku 2020 bierze udział 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. To piękne, historyczne i często unikatowe okazy. Wśród konkurentów naszego polskiego drzewa znalazł się m.in. 1000-letni kasztan jadalny z Portugalii, który jest jednym z największych w tym kraju, a także ponad 200-letni okazały miłorząb z Chorwacji. Rosję reprezentuje samotna topola posadzona przez mnicha buddyjskiego na stepach Kałmucji. Codziennie przybywają do niej ludzie by się pomodlić, pomedytować, bądź po prostu dotknąć drzewa. W Republice Czeskiej mamy z kolei 350-letnią sosnę rosnącą na skalistym cyplu, która jest pamiątka po wsi zalanej podczas budowy zapory. Więcej historii i zdjęć drzew biorących udział w konkursie znajdziemy na stronie plebiscytu www.treeoftheyear.org

Najciekawsze drzewo w Europie w roku 2020 wybierać będziemy do końca lutego. Ostatni tydzień konkursu jest utajniony, a zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Europejski konkurs został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli .W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku  jest Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Mogą Państwo pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO na https://www.treeoftheyear.org/PL

Dowiedz się więcej o Czarnym Bzie i konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku >>>

Na zdjęciach: Czarny Bez w Rzeszowie Fot. Klub Gaja/Halina Sikora