Main Sztuka

Nowy mural w Bielsku-Białej! “Borowy” Marcina “Malika” Malickiego

We wtorek, 23 maja 2023 roku o godz. 18.00 nastąpi oficjalna prezentacja muralu, podczas której Marcin „Malik” Malicki razem z kuratorką projektu opowiedzą o koncepcji muralu
i społecznej roli street artu.

Po ośmiu latach na ścianę kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 59 powrócił bielski twórca, Marcin „Malik” Malicki, przygotowując nowy projekt muralowy. W latach 2015–2019 mieszkańcy
i turyści w tym samym miejscu mogli podziwiać mural jego autorstwa o tytule „Frasunek” przedstawiający staruszka – współczesnego frasobliwego Franciszka – zaniepokojonego losem wróbli znikających z miast. Niestety, mural ten został zniszczony podczas nieprzewidzianego i pilnego remontu elewacji. Tym razem streetartowiec zaproponował wielkoformatowe dzieło pt. „Borowy” o ekologicznym przesłaniu, odwołujące się do dawnych wierzeń Słowian.

Jak tłumaczy koncepcję muralu artysta:

„Borowy jest postacią z mitologii słowiańskiej, duchem opiekuńczym lasu, będący jego panem oraz władcą zwierząt w nim żyjących. Można go było rozgniewać, ścinając święte drzewa. A człowieka, który mu się naraził, demon sprowadzał z właściwej drogi. Jednak bywało też, że pomagał zbłąkanemu odnaleźć zagubioną ścieżkę.

A co Borowy robi w XXI wieku? W stosunku do ludzi zachowanie Borowego było zmienne, od neutralnego do wrogiego. Zależało to przede wszystkim od tego, jak traktowali oni las i jego mieszkańców. Borowy był szczególnie nieprzychylny myśliwym i drwalom, którzy wyraźnie naruszali jego włości czyli coś, co dziś nazywamy ekosystemem. Zastanówmy się zatem, jak traktujemy dzisiaj las czy szerzej środowisko naturalne”.

Malarska metafora lasu, którą zaproponował artysta na swoim nowym muralu, zachęca przechodniów do refleksji oraz odmiennego spojrzenia na naturę – nie w roli przedmiotu, ale podmiotu – rodzaju partnera, o którego warto dbać.

Marcin „Malik” Malicki jest pochodzącym z Bielska-Białej writerem (grafficiarzem), grafikiem, miłośnikiem liternictwa, pasjonatem góralskiego zdobnictwa i szeroko rozumianej historii. Artysta znany jest z kilku realizacji graffiti na terenie Bielska-Białej i udziału w wielu streetartowych festiwalach w całej Polsce.

Mural jest częścią dziewiątej edycji projektu „oBBraz miasta”, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Dzieło to dołączy do bogatej kolekcji bielskich murali, tworzonej obecnie przez 30 wielkoformatowych prac.

Kuratorka projektu: Justyna Weronika Łabądź

foto: Krzysztof Morcinek | Galeria Bielska BWA