Main Polecamy

ŻYJĄCE KSIĄŻKI dla ludzi, zwierząt, środowiska

Pomoc dla ośrodków opiekuńczych w regionie i schronisk dla bezdomnych zwierząt – taki cel przyświeca czwartej edycji akcji Żyjące Książki, która odbędzie się już 27 maja w Galerii SFERA. Cykliczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Fundacji Ekologiczną ARKA cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Bielska-Białej. Dzięki poprzednim kiermaszom udało się zebrać środki finansowe na cele charytatywne, a także stworzyć żyjące biblioteczki dla dzieci.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta – Jarosława Klimaszewskiego.

Żyjące Biblioteki- już nie tylko w Bielsku-Białej

Bardzo spodobał się nasz nowy pomysł i nasze Żyjące Biblioteki powstaną już też w Wiśle, Międzyświeciu, Ogrodzieńcu, Chorzowie i Katowicach.

Pomysł stworzenia żyjących biblioteczek to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Nad pierwszym projektem pracowali nie tylko fachowcy, lecz także mieszkańcy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Bielsku-Białej, w której powstała biblioteczka. Regał został zbudowany przy użyciu materiałów z recyklingu, a na półkach znalazły się książki pochodzące ze zbiórki zorganizowanej w ramach akcji Żyjące Książki. – Patrząc na sukces i ważny wymiar społeczny tego projektu, nie mamy wątpliwości, że będzie on naszą lokalną tradycją. Już teraz mogę zdradzić, że kolejna żyjąca biblioteczka w Bielsku-Białej, już trzecia, powstanie w Świetlicy „Nad dachami” – mówi Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji ARKA.

„ŻYJĄCE KSIĄŻKI” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów, taki jak: ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc.

Żyjące Książki” ŻYJĄ!

Dotychczasowe efekty akcji:

  • 320 150 osób wzięło udział w działaniach edukacyjnych,
  • 108 560 książkom „daliśmy drugie życie”,
  • 12 650 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych wsparliśmy.
  • 61 leczonych bezdomnych zwierząt
  • 20 ton 250 kilogramów warzyw dla zwierząt w schroniskach

ISKIERKA

Jednym z społecznych efektów akcji jest pomoc bezdomnym zwierzętom. Tym razem wsparliśmy leczenie ISKIERKI, którą opiekuje się Przystań Ocalenie. Oto jej historia – https://www.facebook.com/akcjazyjaceksiazki/posts/pfbid0YeS4qRJxk5YE2SdMFfNTRH8DZv3gnVebUoYZQWWwyWipd5x1ENWmRB2qDxaLcdMdl

Teraz nasz akcja, już pod nową nazwą ŻYJĄCE KSIĄŻKI, to już ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. To także duże działanie edukacyjne, w którym każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Na przykładzie książek uczymy ich nowoczesnej edukacji odpadowej. Przecież każda książka (tak jak każde inna rzecz), której „dajemy drugie życie”, to oszczędność surowców, energii, wody i mniejsza emisja CO2.

Organizatorzy proszą o przynoszenie na kiermasz książek używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.