Main Styl życia

CV i list motywacyjny – pracodawco – szach-mat

Dobrze napisany „Życiorys zawodowy” czyli CV oraz „List motywacyjny” mogą nam znacznie ułatwić zdobycie wymarzonej pracy. Pamiętajmy, że to w pewnym sensie reklama naszej osoby a nie proste formularze do wypełnienia. Na pewno ważne jest, aby dokumenty te zawierały wszystko to, co jest istotne dla potencjalnego pracodawcy. Nie bez znaczenia jest również forma tych dokumentów – wszak „jak cię widzą tak cię piszą”. Jednak najważniejsze jest to, aby czytający nasze pisma od razu poczuł, że jesteśmy tymi jedynymi, najlepszymi kandydatami na pracowników.

Jak to zrobić? Przygotowanie chwytającego za serce CV i listu motywacyjnego nie jest łatwe. Nawet doskonali fachowcy w danej dziedzinie mogą mieć z tym problem. Nie muszą być przecież jednocześnie copywriterami czy mistrzami pióra. Poniżej przedstawimy kilka rad, które ułatwią napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego.

Przede wszystkim powinniśmy dokładne przeanalizować nasze umiejętności i osiągnięcia. Przygotujmy więc kompletną listę ukończonych szkół, kursów, szkoleń itp. wraz z datami ich ukończenia. Przy nazwach szkół czy kursów wypiszmy konkretne umiejętności, które dzięki nim zdobyliśmy. Przeanalizujmy każdy przedmiot, każdy ukończony kurs i odpowiedzmy sobie na pytanie: co dzięki niemu potrafimy. Wypiszmy to w postaci listy umiejętności.

Zastanówmy się również co potrafimy dzięki naszemu hobby czy w związku z obowiązkami, które wykonujemy w życiu codziennym. Mogą to być nawet umiejętności wydawałoby się banalne – na przykład zakładanie trawników (o ile naszym hobby jest ogród) czy sprawna jazda samochodem – jeżeli codziennie odwozimy dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne. Spiszmy te wszystkie umiejętności w postaci listy.

Stworzyliśmy właśnie bazę, z której będziemy czerpać tworząc CV na różne stanowiska.

W tym momencie warto przez chwilę zastanowić się, co tak naprawdę chcemy robić, jakiej pracy szukamy. Na pewno to pytanie powinny zadać sobie osoby, które właśnie zostały zwolnione lub szukają zajęcia po dłuższej przerwie. Czy wypisując listę naszych umiejętności napotkaliśmy taką, którą chcielibyśmy wykorzystać w naszej nowej pracy zawodowej? Może to jest właśnie zakładanie trawników? Jeżeli to nas naprawdę „kręci” może warto ugruntować te umiejętności na kursie czy w szkole zawodowej dla dorosłych? Wszystko to umocni wiarę w nasze siły a jeżeli do tego dołożymy pasję – to prawie zwyciężyliśmy.

Absolwenci studiów czy szkół kierunkowych sprawę moją prostą – szukają pracy w zakresie swoich kompetencji. Karierowicze również – szukają lepszego pracodawcy, lepszego czyli oferującego wyższe wynagrodzenie czy łatwiejszą ścieżkę kariery. Wszyscy powinni jednak pamiętać, że praca to nie tylko źródło dochodu ale i szansa samorealizacji. Dzięki odpowiedniej pracy będziemy szczęśliwsi i bardzie zadowoleni z życia. Co czasami jest więcej warte niż wyższe zarobki.

Gdy wiemy już, co chcemy tak naprawdę robić, szukamy ofert. W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste, mamy internet a w nim wiele dobrych serwisów oferujących pracę – na przykład www.aplikuj.pl. Możemy również porozglądać się w naszym bezpośrednim otoczeniu, czy w pobliżu ma siedzibę jakiś dobry, odpowiadający nam pracodawca? Nawet jeżeli w danym momencie nie szuka pracowników, to złóżmy u niego nasze CW – może wkrótce będzie ich szukał i wtedy będziemy pierwsi. Do naszej dyspozycji są również Urzędy Pracy, może trafimy tam na jakiegoś kompetentnego urzędnika?

Po wybraniu ofert pracy powinniśmy je dokładnie przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekuje od nas pracodawca? Wypiszmy to w punktach, o ile w ofercie pracy tego nie ma. Teraz porównajmy oczekiwania pracodawcy z naszymi listami umiejętności i kompetencji. Zaznaczmy te, które odpowiadają wprost oczekiwaniom pracodawcy.

Czasami warto wymienić również inne nasze umiejętności, o ile podkreślają cechy, które mogą być przydatne w naszej nowej pracy. Pamiętajmy, że obecnie pracodawcy oprócz fachowej wiedzy wymagają od kandydatów elastyczności, cenią sobie pracowników pozytywnie nastawionych do pracy, lojalnych, uczciwych, efektywnych, obowiązkowych i systematycznych. Często szukają osób samodzielnych, odpornych na stres, potrafiących pracować w zespole, podnoszących swoje kwalifikacje i mobilnych. To, które dodatkowe cechy są ważne dla naszego pracodawcy, powinniśmy wywnioskować właśnie z oferty pracy oraz z informacji o danym pracodawcy dostępnych w internecie. Poszukajmy ich i przygotujmy wykaz naszych cech pod konkretnego pracodawcę.

Teraz przygotujmy odpowiednie CV. Nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. W sieci możemy znaleźć wiele wzorów, dostępne są kreatory CV, wiemy również co chcemy do niego wpisać – mamy przecież przygotowaną listę naszych kompetencji i umiejętności. Ważna rzecz – nie przekraczajmy formatu kartki A4, użyjmy czytelnej czcionki oraz postarajmy się o odpowiednią formę, czyli wygląd CV.

Poprawne CV powinno zawierać:

1. Dane osobowe i zdjęcie.

2. Podsumowanie tego co zawrzemy w dalszej części – 2, 3 zdania, w których napiszmy dlaczego to my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko.

3. Doświadczenie zawodowe – wykaz firm, w których pracowaliśmy, wraz ze stanowiskiem, obowiązkami i sukcesami (jeżeli jest ich dużo, wymieniamy tylko te istotne z punktu widzenia pracodawcy).

4. Wykształcenie.

5. Umiejętności, wraz z informacjami na temat ew. kursów, znajomość języków obcych.

6. Zainteresowania.

7. Klauzula o ochronie danych osobowych.

Jeżeli pracodawca wymaga listu motywacyjnego koniecznie go przygotujmy. Powinien wizualnie komponować się z CV, nie przekraczajmy 1 strony A4. Nie powinniśmy w nim powielać faktów, które zawarliśmy w CV, list motywacyjny uzupełnia CV.

Elementy konieczne:

1. Do kogo kierujemy list (prezes firmy, kierownik działu).

2. Zwrot grzecznościowy (Szanowny Panie, Szanowna Pani)

3. Informacja o tym, na jakie stanowisko aplikujemy.

4. Uzasadnienie chęci pracy na danym stanowisku i w danej firmie wraz z argumentami, które za tym przemawiają.

5. Korzyści jakie odniesie firma, jeżeli zatrudni właśnie nas.

6. W zakończeniu wyrażamy nadzieję na dalszy ciąg kontaktów.

7. Zwrot grzecznościowy (Z poważaniem, Z wyrazami szacunku), własnoręczny podpis.

8. Klauzula o ochronie danych osobowych.