Main Polecamy

Mariusz Szczygieł uhonorowany w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Aleja Pisarzy jest projektem cyklicznym realizowanym od 2012 r., zakładającym odsłonę jednej lub dwóch tablic z cytatami wybitnych współczesnych pisarzy i poetów w roku. Powstała przy Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu Aleja ma na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia dedykowanej im pamiątkowej płyty, ozdobionej autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. Nieodłącznym elementem projektu są spotkania autorów z czytelnikami.

.
Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają: prof. Joanna Papuzińska – poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży, prof. Michał Rusinek – Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Krzysztof Zajas – pisarz i pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim.

.
Do tej pory swoje tablice z cytatem odsłonili: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski i Dorota Masłowska.

.
27 października 2017 r. o godzinie 17:00 będzie miała miejsce kolejna odsłona. Tym razem zaproszenie przyjął Mariusz Szczygieł, pisarz, dziennikarz, reportażysta, laureat m.in. Europejskiej Nagrody Książkowej. Zadebiutował w czasopiśmie „Na Przełaj”. Wykładał reportaż w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest założycielem Fundacji Instytut Reportażu, Polskiej Szkoły Reportażu, księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata i wydawnictwa Dowody Na Istnienie.

.
Aleja Pisarzy jest przedsięwzięciem ważnym z punktu widzenia kształtowania nawyków właściwego obcowania z literaturą, budowania poczucia estetyki poprzez zachęcanie do zwracania się w stronę kultury i sztuki. Jest także istotna dla tych, którzy w dobie dominującej kultury obrazkowej nadal cenią wartość dobrego słowa pisanego. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę Oświęcimia, Miasta Orędownika Pokoju, o wartościowe, kulturowe i pokojowe treści. Spotkanie rozpocznie, 27 października, o godz. 17:00, odsłonięcie płyty dedykowanej Mariuszowi Szczygłowi, po którym odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem w bibliotecznej Auli. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI Oświęcim
mbp-oswiecim.pl